Дали Струшките вечери на поезијата ќе се вратат на стружани?

Реакција на стружани: ДАЛИ СТРУШКИТЕ ВЕЧЕРИ НА ПОЕЗИЈАТА ЌЕ СЕ ВРАТАТ НА СТРУЖАНИ? Пред некој ден доајенот на македонското новинарство Наум Бајо преку својот профил го постави прашањето за тоа...

,,Кардиолошки” одбележа 40 години постоење

Специјалната болница за кардиологија од Охрид одбележа 40 години постоење. Јубилејната прослава се одржа во катедралната црква Света Софија. На одбележувањето присуствуваше и министерот за здравство. Денес на 40 годишниот...

Доделени по 4 000 денари за секое прваче во Вевчани

Наместо по 2 000 денари, како што првично вети вевчанскиот градоначалник Спасе Кочоски, првооделенците добија по 4 000 денари. На 2 септември ветив по 2.000 денари за сите првоодделенци.Советот на...

Забрането паркирање на улица „Даме Груев“ поради градежни зафати

Забрането паркирање на улица „Даме Груев“ поради градежни зафати. Се известуваат жителите од улица „Даме Груев“ и останатите охриѓани дека во понеделник на 03.10. 2022 година околу потегот кај Старото...

Две агресивни странкињи лишени од слобода во Охрид

Полицијата вчера лиши од слобода две странски државјанки во Охрид кои се однесувале агресивно. На 28.09.2022 година околу 15.30 часот во СВР Охрид лишени од слобода се две странски државјанки...

Охридскиот херој Марко Пејчиноски доби стипендија

Премиерот Димитар Ковачевски, денеска го прими охридскиот пливачки херој Марко Пејчиноски. Млад, храбар и талентиран е нашиот млад пливач Марко Пејчиновски. Денес му честитав за неговиот последен спортски успех -...

Владата го утврди Предлог-законот за прогласување на Студенчишко блато за заштитено подрачје

На денешната прес-конференција портпаролите информираа дека Владата откако го разгледа, го утврди Предлог-законот за прогласување на Студенчишко блато за заштитено подрачје - Парк на природата, кој ќе биде испратен во...

Деветнаесетгодишна охриѓанка повредена во сообраќајка во Охрид

Деветнаесетгодишна охриѓанка повредена во сообраќајка во Охрид. На 27.09.2022 во 21.35 часот во СВР Охрид, пријавено е дека околу 19 часот на кружната крстосница од улиците „15-ти Корпус“, „7-ми Ноември“,...
Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани