Левица Охрид обвинува за притисоци од страна на полицијата

Левица Охрид обвинува за притисоци од страна на полицијата.Според соопштението лиферувано во јавноста полицијата во пресрет на утрешните протести вршела притисоци врз раководството на Л.О. ЛЕВИЦА ВО ОХРИД. Во врска...

Пецаков оствари средба со амбасадорот на Словачка

Денес градоначалникот Кирил Пецаков, оствари средба со амбасадорот на Словачка во Македонија, Н.Е. Хенрик Маркуш. На средбата најмногу се зборуваше за продолжување на манифестацијата “По патеките на Св. Кирил и...

Стружанец и охриѓанец фатени при продажба на дрога

Стружанец и охриѓанец фатени при продажба на дрога. Надворешната канцеларија за криминалистички работи Струга поднесе кривична пријава против Р.М.(43) од Струга и М.Р.(21) од Охрид, поради постоење основи на сомнение...

,,Стави појас” нова превентивна кампања на СВР Охрид

„Стави појас“ е новата превентивна кампања што ќе се реализира на целото подрачје на СВР Охрид. Во рамки на кампањата, предвидено е, на повеќе градски сообраќајници, на локалните, регионалните и...

Левица повикува на протести против отворањето на бугарскиот клуб во Охрид

Поради отворањето на контроверзното здружение именувано по фашистичкиот државник, слуга на Хитлер и борец против македонизмот „Цар Борис III“, Левица - Охрид ја повикува целокупната здраворазмуна јавност на протест против...

Медали за учениците од угостителско на меѓународниот натпревар ГАТУС

Во период од 29.09 до 02.10.2022 година РЦСОО ,,Ванчо Питошески” учествуваше на меѓународен натпревар ГАТУС во областа на угостителско-туристичка струка каде што настапуваа 12 екипи од бившите југословенски републики –...

Општината ќе доделува образовен додаток за студенти од семејства со социјален ризик

Општината објави јавен повик за доделување на еднократен паричен надоместок - образовен додаток за студенти кои потекнуваат од семејства со социјален ризик и студираат надвор од Општина Охрид за академската...

Бензините поскапуваат за половина денар, дизелот за 1,5 денари

Според денешната одлука на Регулаторната комисија за енергетика, од полноќ бензините ќе бидат поскапи за половина денар по литар, дизелот ќе поскапи за 1,5 денара, а екстра-лесното масло за домаќинство за 2...

Нова фекална канализација на улица „Даме Груев“

Денеска започнаа градежните активности за поставување нова фекална канализација на улица „Даме Груев“ на потегот кај Старото кино. Вредноста на проектот е 900 000 денари и е дел од годишната...
Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани