Фудбалски турнир „Охридски фудбалски надежи“

Утре и задутре (1-2.10.2022) на големиот терен при СРЦ „Билјанини Извори“ ќе се одржи младински фудбалски турнир „Охридски фудбалски надежи“ со почеток во 9:00 часот. Настанот за првпат се одржува...

Струга во мрак, изгасени уличните светилки – општината штеди струја

Струга во мрак. Изгасени уличните светла во поголемиот дел од градот и селата. Исклучувањето на јавното осветлување, како дел од кампањата за заштеда на електрична енергија е во периодот од...

Дали Струшките вечери на поезијата ќе се вратат на стружани?

Реакција на стружани: ДАЛИ СТРУШКИТЕ ВЕЧЕРИ НА ПОЕЗИЈАТА ЌЕ СЕ ВРАТАТ НА СТРУЖАНИ? Пред некој ден доајенот на македонското новинарство Наум Бајо преку својот профил го постави прашањето за тоа...

,,Кардиолошки” одбележа 40 години постоење

Специјалната болница за кардиологија од Охрид одбележа 40 години постоење. Јубилејната прослава се одржа во катедралната црква Света Софија. На одбележувањето присуствуваше и министерот за здравство. Денес на 40 годишниот...

Доделени по 4 000 денари за секое прваче во Вевчани

Наместо по 2 000 денари, како што првично вети вевчанскиот градоначалник Спасе Кочоски, првооделенците добија по 4 000 денари. На 2 септември ветив по 2.000 денари за сите првоодделенци.Советот на...

Забрането паркирање на улица „Даме Груев“ поради градежни зафати

Забрането паркирање на улица „Даме Груев“ поради градежни зафати. Се известуваат жителите од улица „Даме Груев“ и останатите охриѓани дека во понеделник на 03.10. 2022 година околу потегот кај Старото...

Две агресивни странкињи лишени од слобода во Охрид

Полицијата вчера лиши од слобода две странски државјанки во Охрид кои се однесувале агресивно. На 28.09.2022 година околу 15.30 часот во СВР Охрид лишени од слобода се две странски државјанки...
Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани