Студиска посета на археолошките локалитети во државата

Студенти од Македонија и Грција од 12 до 22 септември ги посетија археолошките локалитети и културни добра во државава во рамките на студиската посета ,,Пристапи во управувањето и конзервацијата на...

Новинари, уредници и сниматели од МРТВ на обука за подигнување на стандардите во работењето

Над 30 новинари, уредници и сниматели од јавниот сервис, МТВ 1, МТВ2 и Македонското радио викендов учествуваа на три дневна обука во Охрид за подигнување на стандардите во известувањето и...

Рожденство на Мајката Божја – Мала Богородица

На 21 септември МПЦ слави Рождество на Пресвета Богородица. На овој голем празник, синоќа и денес  илјадници верници го посетуваат Калишкиот манастир посветен на Мајката Божја. (more…)

Јавните претпријатија потонати во милионски долгови

Финансиски сметки во “минус“, доспеани а неплатени долгови…Од вкупниот број на 149 jавни претпријатија во целата држава, 109 се jавни комунални претпријатија формирани на локално и на централно ниво, како...

Истражување: 57,1% од испитаниците против „Францускиот предлог“, 48,4% се за ЕУ

Повеќе од половина од испитаниците во последното истражување на фондацијата „Конрад Аденауер“, односно 57,1%, не го поддржуваат документот со кој се тргна бугарското вето и отпочнаа преговорите за членство во...

Слаб интерес за осигурување од елементарни непогоди

Слаб интерес за осигурување од елементарни непогоди во земјава. Климатските промени, поплави, пожари, земјотреси и невремиња покажаа дека има потреба од ваков тип на осигурување.Иако земјава во последните неколку години...

Академик Ѓорѓи Поп Атанасов: Не можеш да преговараш за својата историја и јазик

Никој не смее и не може да преговара за идентитетот и за македонскиот јазик. Треба да ја зајакнеме националната свест. Ако имаме свесни Македонци, цврсти и непоколебливи, тогаш ќе ја...

Реакција на Сојузот на средношколци поради недостигот на учебници

На големо разочарување на Сојузот, на почетокот на учебната 2022-23 година, средношколците беа пречекани од добро познатиот проблем со недостаток на учебници, реагира Сојузот на средношколци. Овој проблем е исклучително...

Секој четврти пензионер со ниска пензија

Фондот за пензиско и инвалидско осигурување во јули избројал 330 884 пензионери. Од нив дури 82 191 или секој четврти пензионер зема најниска пензија. Бројот на пензионери со максимални пензии,...

Украинската криза и пандемијата клучни предизвици на Европа и Западен Балкан

Украинската криза, безбедносните ризици, снабдувањето со енергија и пандемијата се клучните предизвици со кои се соочува Европа и Западен Балкан. Ова е заклучокот на регионалната конференција на тема „Улогата на...
Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани