Со регионален  пакет Југозападниот регион ја збогатува туристичката понуда

Со регионален  пакет Југозападниот регион ќе ја збогати туристичката понуда Југозападниот плански регион изработува  регионален туристички  пакет. Ќе се градат значајни патишта во општините  Вевчани и Центар Жупа. Целта е...

Нова дограма во објектот на детската градинка ,,Лихнида”

Во изминатиот период во објектот „Лихнида“ на ЈОУДГ „Јасна Ристеска“ се работеше на промена на надворешната столарија. Старата и дотраена столарија се замена со нови енергетски ефикасни ПВЦ-прозорци. Со овој...

Ученици во посета на општина Охрид

Денеска во посета на Општина Охрид беа учениците од четврто одделение при OОУ „Христо Узунов“, OОУ „Братство Единство“ и ООУ „Ванчо Николески“. Заедно со секретарот на Општина Охрид, Александар Китески...

„Тигрите“ во Охрид ќе демонстрираат оперативно-тактичка вежба „ХАРПУН 2022”

Денес во 12 30 ч. демонстрација на заедничка Оперативно-тактичка вежба „ХАРПУН 2022” од страна на припадниците на Специјалната антитерористичка единица „Тигар“ од Република Северна Македонија и Специјалниот одред за борба...

Охрид наголемо се нуди во туристичките агенции во регионот

Туристичките агенции од регионот наголемо го нудат Охрид за дочекот на 2023 година. Најголемиот дел од понудите кои ги има во српските и црногорските агенции се понуда за 3 денови....

Пецаков оствари средба со кошаркарите од Градскиот кошарски клуб Охрид

Градоначалникот Кирил Пецаков денес оствари средба со дел од кошаркарите и претставници на Градскиот кошаркарски клуб Охрид. На средбата разговаравме за тековните натпреварувања и успесите кои ги постигнуваат. Во знак...

Жител на Корча протеран од државата, ја тепал сопругата во охридското село Лескоец

Жител на Корча со тврд предмет ја повредил сопругата во село Лескоец. На 23.11.2022 година во 11.10 часот во СВР Охрид приведен е У.Ш..(32) од Корча, Република Албанија. Тој, претходно,...

Се чисти коритото на Коселска река

Се чисти коритото на Коселска река. Екипи на јавните претпријатија „Охридски комуналец“ и „Водовод“ од денес работат на расчистување на речното корито на реката „Коселска“. Активностите се одвиваат по налог...
Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани