Здружението „Мацково“ од Охрид добитник на меѓународна награда

Охридското Здружение за литература и култура “Мацково”, преку неговиот претседател, Веле Митаноски е годинешен добитник на Мегународната награда ''Korkira Melaina'', која се доделува на асоцијации и поединци кои со својата...

Филмот „Глас“ на кино репертоарот во Охрид

Филмот „ГЛАС“ на режисерот Огњен Свиличиќ на кино репертоарот во Центарот за култура „Григор Прличев“ во Охрид. Филмот ќе се прикажува во деновите 28 и 29 септември 2022 година со...

Завршија Струшките книжевни средби

Во Струга заврши мегународната книжевна манифестација „СТРУШКИ КНИЖЕВНИ СРЕДБИ“ – 2022, една од најстарите во земјата, која, покрај во градот на поезијата, одделни содржини, реализираше и во Вевчани. Во црквата...

Викендов ќе се одржат Струшките книжевни средби

Претстојниов викенд, во Струга, ќе се одржат „СТРУШКИ КНИЖЕВНИ СРЕДБИ“ – 2022, една од најстарите во земјата и најпознати книжевни манифестациии од мегународен карактер. Манифестацијата започнува, во петок, 16 септември,...

Во петок 34 то издание на Охридски староградски средби

Во петок (16 септември) ќе се одржат 34 те Охридски староградски средби. Охридски староградски средби е фестивал во организација на Националната установа Центар за култура “Григор Прличев”- Охрид што ги...

Голем инетерс за посета на охридските музеи

Голем интересот за посета на градските Музеи во Охрид. По повод Денот на независноста вратите на музејските објекти денес беа отворени и бесплатни за посетителите. Охриѓани, домашни и странски гости...

Меѓународната уметничка колонија „Трпејца 2022“

Од завчера до утре 6 септември во Трпејца се одржува петтото издание на Меѓународната уметничка колонија „Трпејца 2022“.На колонијата творат уметниците: Мајкал Клос од Канада. Владисав Богичевиќ од Ниш -...

Осумдесетина македонисти, слависти и балканисти на 49. Меѓународна научна конференција во Охрид

Осумдесетина македонисти, слависти и балканисти од над 20 институции од земјата и од странство ќе учествуваат на 49. Меѓународна научна конференција на Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура...

Повторно на репертоарот претставата „Секс, лаги и љубомора“

Народен театар Охрид по премиерната изведба на фестивалот „Охридско лето“, со претставата „Секс, лаги и љубомора“ од Марк Камолети, во режија на Коле Ангеловски, поради огромниот интерес кај публиката на...

Одгласи во странство за 4. Балканскиот поетски камп за деца и млади “Ванчо Николески”

Одгласи во странство за 4. Балканскиот поетски камп за деца и млади “Ванчо Николески” Со импресивниот наслов, “Нивното учество е знак на нашата солидарност со народот на Украина во најтешките...
Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани