Преку дезинформации, Кремљ се обидува да ја избегне вината за предизвикување на енергетската криза

Преку „чад, огледала и гас, Кремљ се обидува да ја избегне вината за зголемувањето на цените како резултат на енергетската криза. Фразата „чад и огледала“ се однесува на илузија од...

Јавен повик за член во локалниот младински совет

ЈАВЕН ПОВИК ЗА ЧЛЕН ВО ЛОКАЛНИОТ МЛАДИНСКИ СОВЕТ НА ОПШТИНА ОХРИД I. ОПШТИ ИНФОРМАЦИИ За остварување на јавните потреби и јавниот интерес на младите луѓе на територијата на општина Охрид,...

Објавено видео, три маскирани лица го кршат стаклото на бугарскиот клуб

Утрово бугарската телевизија „БТВ“ објави видео од инцидентот во кој маскирани лица го кршат стаклото на бугарскиот културен центар „Цар Борис Трети“ во Охрид. Може да се забележат три лица...

Невладините обвинуваат за неспроведување на препораките на Унеско, премиерот Ковачевски вели владата го дава максимумот

Невладините обвинуваат за неспроведување на препораките на Унеско, премиерот Ковачевски вели владата го дава максимумот Невладините се погласни за неспроведувањето на препораките на УНЕСКО. Од Фронт 21/42 обвинуваат дека интензивната...

Охридските советници ќе одлучуваат за нацрт годишните програми

Свикана дваесетата седница на Советот на општина Охрид на ден 28.11.2022 година ( понеделник ) со почеток во 09:00 часот. Градските советници ќе одлучуваат за нацрт годишните програми. Д Н...

Преподобна Матрона Цариградска Света Петка

Денес се одбележува спомен на Преподобна Матрона Цариградска- Света Петка. Блажената Матрона (Матрона Димитријевна Никонова) е родена во 1881 година во селото Себино во Тулската губернија. Нејзините родители , Димитриј...

Контраспин: Кој е агресор и кој води хибридна војна во Украина?

На Самитот на групата најразвиени земји Г20 во Бали, министерот за надворешни работи Сергеј Лавров одржа прес-конференција, на која изнесе позната пропагандистичка реторика, која досега била повеќепати повторувана. Но, пред сè,...

БРИКС – уште едно пропагандно оружје на Кремљ во војната со Украина

Со почетокот на војната во Украина, она што можеше да се забележи како дел од пропагандата, а со тоа и со пласирањето на дезинформации од страна на Москва, беше нагласеното...
Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани