Охрид наголемо се нуди во туристичките агенции во регионот

Туристичките агенции од регионот наголемо го нудат Охрид за дочекот на 2023 година. Најголемиот дел од понудите кои ги има во српските и црногорските агенции се понуда за 3 денови....

Пецаков оствари средба со кошаркарите од Градскиот кошарски клуб Охрид

Градоначалникот Кирил Пецаков денес оствари средба со дел од кошаркарите и претставници на Градскиот кошаркарски клуб Охрид. На средбата разговаравме за тековните натпреварувања и успесите кои ги постигнуваат. Во знак...

Жител на Корча протеран од државата, ја тепал сопругата во охридското село Лескоец

Жител на Корча со тврд предмет ја повредил сопругата во село Лескоец. На 23.11.2022 година во 11.10 часот во СВР Охрид приведен е У.Ш..(32) од Корча, Република Албанија. Тој, претходно,...

Се чисти коритото на Коселска река

Се чисти коритото на Коселска река. Екипи на јавните претпријатија „Охридски комуналец“ и „Водовод“ од денес работат на расчистување на речното корито на реката „Коселска“. Активностите се одвиваат по налог...

Во Вевчани работилница за одржливо управување со отпад

Во Вевчани денес работилница за одржливо управување со отпад. Општина Вевчани работи посветено на развој на конгресниот туризам, преку промоција и организирање настани во Мултикултурниот Центар.Во конгресната сала во тек...

Водата во Струга повторно заматена, граѓаните се жалат плаќаат сметки, а купуваат вода

Водата во Струга повторно заматена. Стружани се жалат, велат плаќаат сметки, но или немаат вода или таа е загадена па стравуваат да ја користат. Проблемот се провлекува години наназад, при...
Social profiles

Охрид

Струга

Вевчани